Menu
CBA prowadzi śledztwo w sprawie PKP SA

CBA prowadzi śledztwo w sprawie PKP SA

2017-03-02

Agenci warszawskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali pięciu podejrzanych w sprawie wyrządzenia znacznej szkody majątkowej Polskim Kolejom Państwowym SA.

Sprawa dotyczy niekorzystnej umowy zawartej w maju 2016 r. pomiędzy PKP SA a jedną z warszawskich spółek. Umowa opiewa na 1 900 000 zł netto i dotyczy realizacji przedsięwzięć profilaktycznych w zakresie zagrożeń terroryzmem bombowym w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Postępowanie Delegatury CBA w Warszawie, prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej, skupia się na możliwości nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez osoby zobowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi PKP SA. 

W wyniku prowadzonego śledztwa agenci CBA 2 marca br. zatrzymali pięciu podejrzanych w tym śledztwie: Dyrektora Biura Bezpieczeństwa PKP SA, właściciela warszawskiej spółki realizującej kontrakt, majora Biura Ochrony Rządu, prezesa innej spółki z branży ochrony biznesu oraz pracownika PKP SA.

Już wcześniej agenci CBA przeszukali biura PKP SA w Warszawie i warszawskiej spółki mającej realizować kontrakt. Zabezpieczono dokumentację związaną z zawarciem kwestionowanej umowy.

Trwają kolejne przeszukania w miejscach pracy, zamieszkania i przebywania zatrzymanych osób.

AKTUALIZACJA. 3 marca 2016 r.

3 marca 2017 r. nadzwyczajne walne zgromadzenie PKP SA podjęło decyzję o odwołaniu z funkcji prezesa zarządu Mirosława Pawłowskiego oraz członków zarządu – Cecylii Lachor, Michała Beima i Marka Michalskiego. Na stanowisko prezesa zarządu spółki powołany został Krzysztof Mamiński.

Więcej informacji: Krzysztof Mamiński nowym prezesem PKP.

 

Źródło: CBA

 

TAGI

Andrzej AdamczykCentralne Biuro ŚledczeKrzysztof MamińskiMinisterstwo Infrastruktury i BudownictwaMirosław PawłowskiPKP SA

INNE Z KATEGORII "aktualnosci"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry