Menu
90 proc. przejazdów już z żółtymi naklejkami PLK

90 proc. przejazdów już z żółtymi naklejkami PLK

2018-05-16

Do końca maja PKP Polskie Linie Kolejowe SA umieszczą na wszystkich przejazdach kolejowo-drogowych żółte naklejki z indywidualnym numerem skrzyżowania i numerami alarmowymi. Dodatkowa i precyzyjna informacja o lokalizacji przejazdu i szybkie łącze z operatorem nr 112 zwiększają bezpieczeństwo kierowców i pasażerów pociągów.

Żółte naklejki zostały już umieszczone na około 90 proc. wszystkich przejazdów kolejowo-drogowych na liniach znajdujących się w zarządzie PKP Polskich Linii Kolejowych. Do końca maja dodatkowe oznakowanie z indywidualnym numerem oraz numerami alarmowymi zostanie umieszczone na wszystkich prawie 14 tys. skrzyżowań.

Pracownicy PLK umieszczają naklejki od wewnętrznej strony krzyży świętego Andrzeja na przejazdach zabezpieczonych znakami i sygnalizacja świetlną (kategoria D i C). Na skrzyżowaniach z rogatkami (kategoria B i A) naklejki są na cokołach rogatek (obudowach napędów rogatek). Na żółtej naklejce znajdują się trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112 i numery „awaryjne”

Kierowcy zobaczą żółte naklejki PLK przy przekraczaniu przejazdów na głównych liniach kolejowych, ale także na liniach o mniejszym natężeniu ruchu na terenie wszystkich województw. Oznakowanie jest już m.in. w: Sokółce w podlaskim, Kątach Wrocławskich, Szczukowicach pod Kielcami, Siedlcach, Tczewie, Szczytnie, Zamościu czy Koluszkach.

W przypadku np. awarii auta lub innego zdarzenia na przejeździe, kierowca po połączeniu się z numerem alarmowym 112, podaje indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu z żółtej naklejki. Operator nr 112 powiadamia – specjalnie stworzonym łączem – służby PKP Polskich Linii Kolejowych. Wydane zostaje polecenie wstrzymania ruchu pociągów. 

Indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego przypisany jest do konkretnego przejazdu. Dzięki niemu podczas zgłoszenia operator numeru 112 szybko zlokalizuje przejazd na sieci kolejowej i w terenie. Zapewni to szybką reakcję na zagrożenie. W kilka minut wstrzymany będzie ruch pociągów i zminimalizowana możliwość zdarzenia. Numer alarmowy 112 – służy do zgłaszania wypadków lub awarii samochodu na przejeździe. Numery podane „w razie awarii” – to numery do poinformowania o usterce urządzeń, uszkodzeniu oznakowania na przejeździe kolejowo-drogowym – w przypadku jeśli nie ma bezpośredniego zagrożenia życia. 

TAGI

PKP PLK

INNE Z KATEGORII "aktualnosci"

Ta strona wykorzystuje pliki cookies i zapisuje je na Twoim urządzeniu. Pozostając na stronie akceptujesz taki stan rzeczy.

akceptuję czytaj więcej
do góry
grupa MTMrealizacja: